pátek 6. října 2017

Má cesta k minimalismu - 6 konkrétních kroků



Ahoj,

vítejte u nového článku, jehož sepsání mám již dlouho v plánu. V dnešní době, kdy se nakupování a spotřeba lidí konzumního světa rozjela na velmi nezdravé obrátky si mnoho lidí začalo uvědomovat, čeho jsme vlastně součástí. Firmy a okolí nás nutí nakupovat spoustu věcí a my máme pocit, že je opravdu potřebujeme. Reklamy, youtubeři, akce v obchodech, nové a novější produkty, každých 14 dní měnící se trendy v módě u fast fashion řetězců... Spousta lidí si to začíná uvědomovat a začíná se přiklánět k minimalismu. A já mám také potřebu říct STOP! (především sama sobě) a vystoupit z tohoto kolotoče.

Minimalismus obdivuji už několik let, ale od toho obdivování ke konkrétním činům vedla několikaletá cesta. Začínala jsem velmi pozvolna a stále jsem na cestě. Nejsem si jistá, kam až chci dojít. Rozhodně ne až k tomu striktnímu až militantnímu minimalismu, kdy lidé mají "capsule wardrobe" - šatník o přibližně 30 kusech strohého basic oblečení a kdy mají v interiéru pouze bílou, černou a šedou barvu a v ložnici pouze postel, pokud vůbec. Chci dojít tak daleko, kam mi to bude příjemné a kde budu spokojená. Zatím tam ještě nejsem, ale jak se říká - samotná cesta je pro mne cíl. ;)




Nyní uvedu pár konkrétních kroků a tipů pro čistší, vzdušnější, minimalističtější život, šatník a interiér:


1. Nejjednodušší je začít vyřazováním oblečení. Každý to už někdy dělal, o to je to jednodušší. Zabývejte se každým kusem oblečení, který vlastníte a ptejte se sami sebe, jestli vám přináší radost vlastnit ho, jestli ho nosíte, jestli byste si ho znovu koupili, kdyby byl v obchodě a jestli vám sedí a sluší, případně jej vyzkoušejte.


2. U vyřazování ostatních věcí a dekorací je to podobné - zamyslete se, jestli je používáte, jestli vám dělají radost nebo jestli jen zbytečně zabírají místo ve skříni a jak by řekl přítel "berou nám kyslík". :) Pro někoho to může být těžké v případě dárků a vzpomínkových předmětů. Pokud vám nepřinášejí radost a nepoužíváte je, nebojte se jich vzdát, můžete je dát někomu, koho budou těšit a kdo je bude používat. Váš vztah s člověkem, který vám tento dárek dal přece není založený na materiálních věcech. Výborný tip a trik, pokud je pro vás těžké se s věcí nadobro rozloučit, je předmět si vyfotit a mít na něj vzpomínku na fotce. :)


3. Projděte všechny papíry, sešity a knihovnu. Je zbytečné schovávat si sešity a učebnice ze školy, pokud vám nic nepřinášejí na poli pracovním. Vyhoďte časopisy, na které jste se za několik let znovu nepodívali. Knihy, které se vám nelíbily, či které nemáte chuť číst věnujte do antikvariátu nebo do knihovny. Nebo je nabídněte známým. I zde funguje můj oblíbený trik s fotoaparátem - Co nepotřebujete nutně mít v papírové formě si vyfoťte a papír vyhoďte (recyklujte). ;) Toto samozřejmě nefunguje u knih, ale u jednotlivých papírů, které si schováváte.


4. Zásoby - v dnešní době je zbytečné mít v zásobě deset sprchových gelů, sedm tělových krémů a pět gelů na praní. Moc dobře vím o čem mluvím, protože jsem prošla obdobím, kdy jsem milovala nakupování sprchových gelů. Vždy, když jsem objevila novou božskou vůni, musela jsem ji mít. V jednu chvíli jsem měla snad 14 sprchových gelů! Dodnes je spotřebovávám a těším se, až budu mít v zásobě pouze jeden, protože to je podle mně ideální. Zásoby zbytečně zabírají spoustu místa a ve výsledku se může stát, že budou prošlé než se dostanete ke spotřebě.


5. Nakupování - to je to nejdůležitější - dobře si promyslete, zda danou věc opravdu potřebujete, zda ji budete pravidelně používat. Opravdu potřebujeme jeden krém na paty, druhý na chodidla, třetí na kolena a čtvrtý na zbytek nohou? Opravdu potřebujeme třetí odstín červeného laku na nehty / rtěnky? A opravdu vynosíme dvacáté tričko s krátkým rukávem? Pro mne je místo pro život a vzdušný domov velmi důležitý a proto jsem si začala dávat velký pozor, čím si tento prostor pro žití zmenším a uberu. Při nakupování oblečení se snažím hodně brzdit a co mne zastaví nejspolehlivěji je představa, jak za půl roku tento kus vyřazuji ze šatníku. Žijeme ve světě, kdy máme všeho dostatek. Nenakupujme tedy jen tak z rozmaru. Každá věc, kterou vlastníme nám nějakým způsobem činí život složitějším a přináší určitou zodpovědnost. Každá věc vyžaduje jakousi pozornost a péči a čím méně věcí vlastníme, tím spokojenější a snazší život potom můžeme vést. Skvělá je také metoda "one in - one out" - nakoupím si jeden kus oblečení a jeden ze skříně vyřadím, to samé třeba s dekoracemi a s bižuterií. Já toto dodržuji a jsem spokojená, cokoli vyřadím nad rámec nakupování je prostě velké významné plus a rozhodně to neznamená, že něco do počtu dokoupím! Zpětně to prostě nefunguje. ;)


6. Hledejte inspiraci a motivaci - doporučuji hned dvě knihy:

Zbavte se nepořádku s feng-šuej od Karen Kingston

Zázračný úklid - pořádek jednou provždy od Marie Kondo

Velmi mi pomohla také videa, která jsem sledovala a byla pro mne obrovskou motivací a nakopávačem. Vyhledávejte na youtube například:

how to become a minimalist

minimalism for beginners

easy steps to be a minimalist

decluttering closet

decluttering home

decluttering / minimalism life hacks


Něco málo o mé cestě na poli interiérového designu:

Minimalismus obdivuji a miluji už dlouho, ale jedna věc je obdivovat například fotografie minimalistických interiérů na internetu a věc druhá je zařídit, abyste takový interiér měli i doma.

Velkou inspirací do interiérového designu a dekorací jsou pro mne katalogy svíček a dekorací Partylite www.partylite.cz. Jako milovník těchto zdravých svíček vídám obrovský rozdíl mezi tím, jak jsou tyto výrobky nadekorované v interiéru pro fotky do katalogu a jak je používají v interiéru běžní zákazníci. Tento rozdíl je opravdu obrovský - v katalogu vypadají výrobky velmi přitažlivě, čistě, luxusně, kdežto u zákazníků doma často vypadají přeplácaně, lacině a tak nějak navíc a nepotřebně. Zdá se, že lidé jsou zvyklí to s dekoracemi přehánět a tak pod ně dají dečku nebo ubrus, nasypou kolem kaštany, listí, šípky, květiny a keramické dekorace. K tomu ještě na zdi visí obraz a na poličce v pozadí jsou další dekorace. Přitom k harmonickému útulnému vzhledu místnosti úplně stačí ten obraz a květiny. Jako inspirace nemusí sloužit pouze katalog svícnů a svíček, ale například katalog nábytku.

Takže jednou jsem si řekla "dost!", chci, aby to u mne vypadalo tak čistě, vzdušně a luxusně, jako v tom katalogu a začala hledat rozdíl mezi fotkami v katalogu, fotkami od zákazníků a mým interiérem. Ve výsledku jsem sundala všechny dekorace, které jsem měla na obývací stěně. Zbyly mi tam tři rostliny a já si uvědomila, že i ty rostliny jsou samy o sobě dekorace a není potřeba mít okolo nich dalších deset ozdob. Vrátila jsem jen pár svícnů a hle! Zázrak! Čistý, vzdušný, minimalistický, luxusní design je na světě - a takhle jednoduché to je.




Čím míň budete mít věcí, tím snazší a rychlejší bude úklid. Také se vám nebudou jen tak po místnosti povalovat věci, protože najednou na ně budete mít prostor ve skříni. Když nebudete mít přeplněné skříně, ke každé věci se velmi snadno dostanete a velmi snadno ji zase vrátíte na místo.

Proto pokud se zbavíme zbytečností, získáme tím i čas na sebe, na naše koníčky a na naše přátele. Třídění a zbavování se věcí není jednorázovou záležitostí ale je to běh na dlouhou trať, já postupně intenzivně třídím a vyřazuji věci již více než rok. A nyní už začínám vidět výsledky. Nedělejte vše najednou, ale klidně pomalu, postupně a po malých částech, dávejte si menší a zvládnutelné úkoly - například dnes vyřadím svetry, nebo časopisy. A třeba po půl roce vyřazovací postup zopakujte. Mne celý tento proces nesmírně baví a naplňuje, veškeré změny a každá vyřazená zbytečnost se počítá a je to poznat. Nezapomeňte, že cesta je cíl.

Mějte se pěkně.


Little things every day.



Žádné komentáře:

Okomentovat